Zaskocz swoich bliskich pysznymi daniami, pięknymi kwiatami i odbierz nagrodę
Nasze wyjątkowe nagrody w świątecznej zabawie.
WŁĄCZ SIĘ DO ŚWIĄTECZNEJ ZABAWY I WYGRAJ PREZENTY
ŚWIĄTECZNE PRZEPISY ANDRZEJA POLANA
Barszcz grzybowy
Składniki:
- 1 włoszczyzna
- 50g grzyby suszone
- 1 cebula
- zakwas do żurku
- sól, pieprz czarny, kminek mielony, liść laurowy , ziele angielskie
Wykonanie
Z włoszczyzny, ziela, liści, soli i pieprzu gotujemy bulion warzywny. połowę grzybów namaczamy i gotujemy w wodzie w której były moczone. cebulę drobno kroimy i przesmażamy na mocno złoty kolor. pozostałe grzyby suszone mielimy w młynku do kawy na puder. bulion przecedzamy. do grzybów gotowanych dodajemy bulion w takiej ilości aby nie zatracić smaku grzybów, zagotowujemy dosypujemy puder z grzybów. w razie potrzeby dodajemy jeszcze bulionu. doprawiamy kminkiem. dolewamy klarowną część zakwasu do żurku. na koniec dodajemy przesmażoną cebulę. gotujemy wszystko razem jeszcze około 15 minut.
Pierogi ziemniaczane
Składniki:
- 300g mąka
- 3 jajka
- 2 łyżki ocet sól i szczypta pieprzu
z w/w składników przygotowujemy ciasto na pierogi. zawijamy w folię i odstawiamy na minimum 30 minut.
- 500g ziemniak gotowany
- 1 cebula
- masło klarowane
- pieprz i sól
Wykonanie:
Cebulę bardzo drobno siekamy, łączymy z przeciśniętymi przez praskę ziemniakami. doprawiamy odważnie czarnym pieprzem, solą. ciasto rozwałkowujemy, wykrawamy kółka lub kwadraty i lepimy pierogi z farszem ziemniaczanym. podajemy z barszczem grzybowym. koniecznie dużo natki pietruszki!
Śledź w wędzonych śliwkach, cebuli i kremowych jabłkach
Składniki:
- 500g śledź
- 3-4 szt cebula
- 150g śliwka wędzona bez pestek
- Olej słonecznikowy
- Sól, pieprz czarny i cukier do smaku
- Ocet jabłkowy
- 50ml Nalewka śliwkowa
Wykonanie
Śledzie namaczamy, wrzucamy do zalewy octowej. Cebulę kroimy w plasterki i dusimy na oleju na miękko. W trakcie doprawiamy solą, pieprzem i cukrem oraz octem. Kiedy tylko cebula będzie miękka, dodajemy śliwki wędzone. I na koniec nalewkę. Sos studzimy i przekładamy do niego śledzia.
- 6szt jabłka
- 3 łyżki miód
- Ziele angielskie, cynamon
Ziele angielskie mielimy z cynamonem. Jabłka smażymy na miodzie. Miksujemy i doprawiamy zielem i cynamonem.
Bigos zastanawiający
Składniki:
- 1,5 kg kapusty kiszonej
- 2 cebule
- kminek mielony, cząber, majeranek
- liść laurowy, ziele angielskie mielone
- 200 g daktyli bez pestek
- 200 g śliwki suszonej wędzonej bez pestek
- 100 g jabłka wędzonego
- 100 g żurawiny suszonej
- 200 g orzechów włoskich
- olej rzepakowy
- 2-3 łyżki czarnuszki
- 1 pieczywo rustykalne
Wykonanie
Kapustę płuczemy 2-3 razy. W garnku rozgrzewamy olej rzepakowy, przesmażamy cebule, dodajemy wszystkie zmiksowane na puder przyprawy, chwilę smażymy i dodajemy odciśniętą kapustę kiszoną. Wszystko wolno smażymy na małym ogniu do momentu aż kapusta stanie się złotawa w kolorze. Wszystkie suszone owoce namaczamy w wodzie i dodajemy do kapusty podczas smażenia. Na koniec dorzucamy czarnuszkę. Bigos podajemy na kromce chleba.
Karp smażony na bieżąc
Składniki:
Koniecznie kapusta czerwona chrupiąca i jabłko z chrzanem
- 400g karp filet
- mały kawałek kapusta czerwona
- 100ml ocet jabłkowy
- 100g cukier
- 100g woda
- 4 jabłka
- 2 łyżki chrzan ze słoika
- masło klarowane do smażenia
- koper, szczypiorek, sól, pieprz
- 2 łyżki bułka tarta
- 1 łyżeczka mąka
Wykonanie
Zabawę z tym daniem rozpoczynamy od przygotowania ryby, w tym celu fileta nakrawamy co 2-3 mm od strony mięsa do skóry, ale nie przecinając jej. Ta historia pozwoli na to, że nasz karp nie będzie miał ości, gdyż w trakcie smażenia one po prostu się wysmażą, a prawda jest taka, że ości w karpiu zawsze wszystkim przeszkadzały, mnie szczególnie. tak przygotowanego karpia oprószamy solą, pieprzem i odstawiamy. Kapustę szatkujemy jak najcieniej, wrzucamy do miski i zalewamy mieszanką octu, wody i cukru, dajemy kapuście tyle czasu ile potrzebujemy do zrobienia całego dania. Jabłka całe wstawiamy do piekarnika i pieczemy do miękkości. Upieczone miksujemy wraz ze skórą, pestkami i przecieramy przez sitko, dodajemy chrzan, doprawiamy w razie potrzeby sokiem z cytryny, solą. studzimy. teraz zabieramy się za karpia, pamiętajmy o jednym, ryba nigdy nie czeka na Gości, Goście czekają na rybę, to daje pewien sukces, piszę to zupełnie serio. Bułkę tartą łączymy z mąką, solą i posiekanym koperkiem oraz szczypiorkiem i w takiej panierce obtaczamy filety z karpia. obtoczone od razu wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem . smażymy od strony skóry 2-3 minuty, przekładamy rybę na drugą stronę i wyłączamy palnik, temperatura patelni jest na tyle ok, że ryba nam dojdzie i będzie soczysta a nie wysmażona. Rybę podajemy na puree z jabłek i z sałatką z kapusty czerwonej.