Poradnik

Eustoma jak dbać o te piękne kwiaty

Eustoma, jak dbać o kwiaty. Świeże kwiaty

Eustoma to wyjątkowy kwiat, wywodzący się z Ameryki Północnej i Środkowej. Podarowany wybranej osobie, jest świadectwem częstego rozmyślania i pamiętania o niej. Z tego względu bywa chętnie stosowany w trakcie przygotowywania bukietów z dostawą, będąc także jednym z najlepiej sprzedających się kwiatów w Europie. Jaka jest historia eustomy, jakie znaczenie posiadają bukiety kwiatów zawierających ten gatunek oraz jak o nie dbać, by długo zachowały swój piękny wygląd?

Krótka charakterystyka eustomy

W naturalnym środowisku eustoma przypomina lejek w niebieskim odcieniu, osadzony na długiej łodyżce. W firmach zajmujących się hodowlą i sprzedażą kwiatów online, dostępne są także inne odmiany kolorystyczne. Wyjątkową cechą eustomy jest jej zmienny wygląd. Gdy jest jeszcze w pąku – przypomina tulipana, po rozkwitnięciu wygląda podobnie jak róża, natomiast po przekwitnięciu – prezentuje się niczym mak.

NASZE TULIPANY

Świeże tulipany dostarczamy prosto z gospodarstwa. Sprawdź naszą ofertę świeżych kwiatów.

Eustoma to kwiat występujący w naturze na podmokłych terenach Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Jako pierwsza opisana została w 1806 roku przez słynnych amerykańskich odkrywców – Lewisa i Clarka. Pierwsze próby jej uprawy w Europie rozpoczęły się w połowie XIX wieku – początkowo w Holandii, nieco później w Niemczech. Od wielu lat prym w jej hodowli wiodą Holendrzy, którzy opracowali wiele nowych odmian. W Polsce eustoma jest uprawiana od połowy lat 80., będąc gatunkiem chętnie wybieranym przez firmy oferujące kwiaty online i bukiety z dostawą.

Znaczenie kwiatu eustomy

Nazwa eustoma w języku greckim oznacza „piękne usta” (eu – piękny, stoma – usta), natomiast łacińską nazwę Lisianthus tłumaczy się jako „kwiat zgody i porozumienia” (lysis – rozwiązanie, anthos – kwiat). Z tego względu jest ona często stosowana w bukietach kwiatów, które mają oznaczać przywiązanie, pamiętanie oraz częste rozmyślanie o obdarowanej osobie. Dokładne znaczenie eustomy jest związane również z jej barwą. Żółte bukiety z dostawą będą symbolem przyjaźni, natomiast czerwone – miłości i ogromnego zainteresowania. Różowa eustoma będzie wyrazem podziwu i romantyzmu, natomiast białe kwiaty – wierności i szacunku.

Zastosowanie eustomy w bukietach

Eustomy doskonale sprawdzą się jako bukiety kwiatów podarowane na urodziny lub imieniny. Wykonane z odmian o fioletowym odcieniu – symbolizującym bogactwo i podkreślającym rangę – nadadzą się na bukiety z dostawą dla firm. Białe eustomy są także chętnie używane w wiązankach ślubnych, świadczących o czystości i wierności panny młodej. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako główny komponent bukietu, jak i jeden z jego wielu elementów, świetnie współgrający z innymi gatunkami kwiatów.

Jak dbać o bukiety kwiatów eustomy?

Eustoma jest kwiatem wytrzymałym i długo kwitnącym. Po ucięciu pozostaje w dobrym stanie przez okres od 7 do nawet 14 dni. Aby bukiety kwiatów z eustomą przez wiele dni zachowały świeży wygląd, należy wykonać cięcie skośne łodyg przed włożeniem ich do wazonu. Dodatkowo wskazane jest wymienianie wody na świeżą co drugi dzień oraz ustawienie bukietu z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego nasłonecznienia.

Eustoma – zwana także chińską różą – to wyjątkowy kwiat, który świetnie nadaje się na bukiety z dostawą. Wyjątkowo trwały, uroczy w każdym stadium rozwoju oraz dobrze komponujący się z innymi gatunkami, doskonale sprawdzi się jako podarunek zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm.

Wróć do listy